Radyo İstasyonları, Çalmakta Olan Şarkının İsmini Araçlara Nasıl Aktarıyor?

Harika bir teknoloji değil mi? Aslında bu sorgulamayı bıraktığımız ve uzun zamandır alışkın olduğumuz gerçeklerden birisidir.

Ancak radyo istasyonlarının bunu nasıl yaptığını hiç merak ettiniz mi?

Radyo dalgaları, bilgiyi beraberinde taşıma özelliğine sahiptir.

Örneğin cep telefonlarıyla iletişim, Wİ-Fİ üzerinden kablosuz internet bağlantısı, akıllı telefonlardaki veri bağlantısı hatta Dünya’dan binlerce kilometre uzaktaki uzay aracı ile iletişim hâlinde olabilmemiz sadece radyo sayesinde mümkün olur.

Radyo dalgaları, bilgiyi tabiri caizse yanlarında taşıma özelliğine sahiptir. Her radyo istasyonuna, içeriklerini yayınlayabilecekleri bir frekans aralığı sağlanır. 

Fakat istasyonların genel olarak iletmesi gereken bilgiler, bunların tamamını gerektirmez. 

Toplam 57 kHz frekans aralığının dışındaki küçük bir miktar, o anda çalan şarkıyı, haberleri, hava durumu güncellemelerini ve trafik bültenlerini ek bilgiler göndermek için kullanır. 

Radyolardaki bu tür bilgi aktarımı, Radyo Veri Sistemi (RDS) ismi verilen bir iletişim protokolü aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu protokol yayıncıların, radyo dalgaları aracılığıyla analog ses sinyallerinden çok daha fazlasını göndermesine olanak sağlar.

RDS’nin standartlaştırdığı en yaygın bilgi türleri ise müzikler, haberler, saat ve trafik bültenleridir. Bu sayede çalmakta olan şarkıya ait tüm bilgiler de araca aktarılır. 

Kaynaklar: Science ABC

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir